Blog

ÇOCUKLARDA 3T (TABLET, TELEFON, TELEVİZYON) BAĞIMLILIĞI

ÇOCUKLARDA 3T (TABLET, TELEFON, TELEVİZYON) BAĞIMLILIĞI
Blog / Business / Gym Coaching / Health Coaching / Learning Strategies / Motivation / Online Education / Teaching Methodology

ÇOCUKLARDA 3T (TABLET, TELEFON, TELEVİZYON) BAĞIMLILIĞI

-Çağımızın Bağımlılığı-

Hepimizin de bildiği üzere teknoloji hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Biz yetişkinler için geçerli olduğu gibi bu durum çocuklarımız içinde geçerli ne yazık ki.

Teknoloji bağımlılığının içinde barındırdığı tablet, telefon ve televizyon bağımlılığının çocuklardaki boyutunu ele alacağım ben bu yazımda. Çünkü önceden bağımlılık denilince ilk akla gelen sigara, alkol, uyuşturucu vb. iken şimdilerde ise çağımızın bağımlılığı tablet, telefon ve televizyondan bahseder olduk, yani 3t’den.

Neredeyse artık her evde tabletler bulunmakta; o yoksa akıllı telefonlar ve/veya televizyon mutlaka yer almaktadır. Görüyoruz ki çocuklarımız bunlarla büyüyor. Hele ki bu Covid-19 salgınının yarattığı ve evde kalmanın daha doğru olduğu, dışarısının sağlığımız için tehdit yarattığı bu süreçte ister istemez kullanım oranı daha da artmakta.
Kimi zaman ebeveynler -sözde- nefes alma zamanları oluşturuyor bizlere düşüncesi ile, kimi zaman çocuklarının ısrarlarına karşı onları kırmak istememelerinden sebep, kimi zaman ise sus payı olarak kullanmayı tercih edebiliyorlar. Önceden olan ‘ödevini yapmazsan sokağa çıkamazsın’ hatası, yerini birden karşımıza ‘yemeğini yemezsen tablet yok’ versiyonu ile çıkmış bulunmakta.

Gelin, 3T bağımlılığı çocuklarda nelere sebep olabiliyor, biraz da bunları konuşalım.
-Öfke problemleri
-Saldırganlık
-Doyumsuzluk
-Gelişimsel gerilik
-Kronik ağlamalar
-Mantık yürütmede zorluklar
-Uyku problemleri
-Obezite
-Sosyalleşme sorunları vs.

Çocuklarımızı teknolojiden uzak tutarak büyütmek neredeyse imkansız. Fakat onları teknolojinin vereceği zararlardan koruyabilmek bizim elimizde.

PEKİ ÇOCUKLARDA DOĞRU 3T(TELEVİZYON, TABLET, TELEFON) KULLANIMI NASIL OLMALI?
Çocukların beyin gelişimi 3 yaşa kadar oldukça hızlı. Bu sürecin iyi değerlendirilmesi çocuklarımız için gerekli bir durum. Bu yüzden 3 yaşa kadar çocuklarımızın her türlü gelişimi (zihinsel, duygusal, bilişsel vb.) tabletlerden ve akıllı telefonlardan uzak tutulması çok daha sağlıklı olacaktır. Ayrıntılı değerlendirecek olursak; çocuklarımızı 3 yaşından önce televizyon ile, 6 yaşından önce bilgisayar/tablet ile, 9 yaşından önce internetle, 12 yaşından önce sosyal medya ile tanıştırmanın sağlıksız bir durum olduğu unutulmaması gereken bir bilgidir. Çocuğunuzun bunlarla tanışma yaşı en erken 3 yaş olmalıdır. Sonrasında ise yaşına uygun şekilde ve sürede ebeveyn kontrolünde olmalı ve 13 yaşına kadar bu böyle devam etmelidir.
Sağlıcakla kalın.

UZMAN KLİNİK PSİKOLOG BERNA BARIŞ

Konu önerileriniz için; bilgi ve/veya randevu almak için iletişim adreslerim aşağıdadır:
Tel: 0507 863 73 34
Mail: [email protected]
İnstagram: psikologbernabaris

Leave your thought here

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir